برگزاری جشنواره داستان انقلاب در سطح بین‌المللی/ ادای احترام نویسندگان به امیرحسین فردی

دبیر اجرایی هشتمین دوره جشنواره داستان انقلاب از برگزاری این جشنواره در سطح بین‌المللی از سال آینده میان کشورهای فارسی‌زبان خبر داد. به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، نشست رسانه‌ای هشتمین دوره جشنواره داستان انقلاب با حضور مصطفی جمشیدی دبیر این دوره جشنواره و محمد زرویی دبیر اجرایی صبح امروز سوم بهمن‌ماه در حوزه هنری برگزاری شد.
جمشیدی ابتدای سخنان خود را با یادی از زنده یاد امیرحسین فردی آغاز کرد و گفت: هشتمین دوره داستان انقلاب در حالی آغاز شد که تا اوایلش مسئولیت دبیری جشنواره مشخصاً به دلیل نوین سازی برخی از سیاست‌های آن مشخص نبود. وقتی که فاضل نظری این مهم را به من محول کرد ابتدا به دنبال نام‌هایی بودیم که چندان ساختار شکن نسبت به روال جشنواره نباشد. سیاست کاری معاونت هنری نیز براین بود که با استفاده از یک سری روش‌ها در زمینه بهینه سازی جشنواره گام برداریم.
139301241548566932524934وی در ادامه به مفهوم داستان انقلاب اشاره کرد و گفت: من داستان انقلاب را داستان پایداری و مقاومت می‌دانم. چرا که از خرداد سال 42 شخصیت‌های مهمی در کشور با چالش‌های بسیاری در رژیم طاغوت مواجه بودند علاوه براین سه سال پایانی منتهی به پیروزی انقلاب اوجه این جریان به حساب می‌آمد. بعد از انقلاب نیز جنگ تحمیلی رخ داد که ملت مظلوم ما 8 سال با ارتش‌های مختلف دنیا درگیر بودند. داستان انقلاب در این مقطع و در این بستر شکل می‌گیرد و آن را روایت می‌کند.
دبیر هشتمین دوره جشنواره داستان انقلاب به ویژگی‌ این دوره از انقلاب اشاره کرد و گفت: داستان انقلاب در این دوره از واژه‌های تکرار شونده فاصله گرفت و به آن خلاقیتی که انتظارش را داشتیم نزدیک شد. که این بیشتر از سوی نویسندگان جوان صورت گرفت. در این دوره همچنین با رشد 50 درصدی آثاری مواجه بودیم که به مرحله نهایی رسیدند. در این دوره رشد آثاری که توسط جوانان در حوزه داستان نوجوان نوشته شده چشم گیر بوده است. این داستان‌ها نسل جوان را با انقلاب و وقایعی که برما رفته است آشنا می‌کند. این داستان‌ها بیان می‌کنند که ما در دورانی زندگی می‌کردیم که خفقان و پوچی روحی انسان مشهود بود ولی الآن قدر عافیت را چنان که باید نمی‌دانیم.
به گفته جمشیدی یکی از مولفه‌های شاخص این دوره جشنواره داوری آن بود که داوران در این دوره تلاش کردند با سخت‌گیری آثار را ارزیابی کنند. داوران این دوره به اصول پایبند بودند و پرهیز از کلیشه‌ها و رعایت اسلوب هنری از موازین داوری در این دوره بوده است.
وی در ادامه سخنان خود با بیان اینکه چراغ ادبیات انقلاب خاموش نشدنی است، افزود: امیدوارم هرگز خللی در عزم پایمردان این حوزه ایجاد نشود. زیباشناسی داستان انقلاب صرفاً رساندن پیام نیست بلکه آغشتن و همراه کردن هنر خوب با نوشتن است که می‌تواند این پیام را مانا کند و برای جوانان که مخاطبان اصلی این ادبیات هستند جذابیت ایجاد کند. ادبیات انقلاب اسلامی به برپایی انسان فکر میکند و این درست در مقابل ادبیات نهلستی قرار دارد. ادبیات انقلاب مقاومتی است از سوی نویسندگان متعهد کشور که به این جریان خاموش شده لگدهای آخر را بزنند. امیدوارم این ایستایی برای کشورهای جهان سوم نیز نمونه و الگویی باشد. از این نظر ترجمه این دسته از آثار یکی از موارد ضروری در حوزه داستان انقلاب است.
دبیر هشتمین دوره جشنواره داستان انقلاب یادآور شد: ما در پیچ تاریخی قرار گرفته‌ایم و ملت‌ها از خواب عمیقشان بیدار شدند. ادبیات انقلاب می‌تواند آیینه تمام نمایی برای ملت‌هایی باشد که علیه وابستگی و استثمار در سالهای اخیر قیام کرده‌اند. امیدواریم که سال آینده این ظرفیت ایجاد شود که جشنواره داستان انقلاب در سطح بین المللی برگزار شود.
زرویی دیگر سخنران این نشست بود که سخنان خود را با اعلام خبر انتشار سه مجموعه از برگزیدگان جشنواره داستان انقلاب آغاز کرد و گفت: امسال عناوینی از برگزیده‌های دوره‌هایی پنجم وششم داستان انقلاب با عناوین «گوسفندی برای شاه»، «عطسه با طعم بارون» و «رویایی یک ویلایی فرعونی» منتشر خواهد شد. همچنین درحاشیه این دوره از جشنواره نیز با حضور دبیر و داوران هشتمین دوره جشنواره داستان انقلاب در سالن سلمان هراتی از ساعت 14 الی 16 برگزار خواهد شد. علاوه براین قرار است امسال برگزیدگان و نویسندگان حوزه داستان انقلاب نیز در حاشیه جشنواره ادای احترامی به جایگاه «امیرحسین فردی» پدر داستان انقلاب داشته باشند.
وی ادامه داد: از سال آینده فراخوان جشنواره به صورت بین المللی در سطح کشورهای فارسی زبان برگزار می‌شود.
زرویی یادآور شد: جشنواره داستان انقلاب تنها به داستان‌هایی نمی‌پردازد که در برهه انقلاب اسلامی رخ داده باشد بلکه داستان‌هایی که روح انقلاب در‌ آنها جاری باشد در این جشنواره مورد حمایت قرار می‌گیرد ما با این هدف قصد داریم که با همکاری مرکز ترجمه حوزه هنری تعدادی از این آثار را ترجمه کنیم.
به گفته دبیر اجرایی این دوره جشنواره جایزه هشتمین دوره جشنواره داستان انقلاب مبلغ 50 میلیون تومان به علاوه تعدادی کمک هزینه درنظر گرفته شده است که به برگزیدگان پرداخت خواهد شد. اختتامیه هشتمین دوره جشنواره نیز روز 5 بهمن‌ماه ساعت 17:30 در تالار سوره برگزار خواهد شد.
زرویی همچنین با بیان اینکه 330 اثر از 217 داستان‌نویس به این دوره جشنواره ارسال شده است، گفت: 62 اثر در بخش داستان کوتاه نوجوان، 25 اثر در بخش رمان نوجوان، 204 اثر در بخش داستان کوتاه بزرگسال و 39 اثر در بخش رمان بزرگسال بوده است که از این میان 13 اثر در بخش داستان کوتاه نوجوان، 13 اثر در بخش رمان نوجوان، 21 اثر در بخش داستان کوتاه بزرگسال و 9 اثر در بخش رمان بزرگسال به مرحله نهایی راه یافته است.
انتهای پیام/

منبع

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *