درگفت و گو با فعال اجتماعی عنوان شد: رفاه،امنیت و آسایش در سایه نظم اجتماعی امکان پذیر خواهد بود

کشوری که تمام و کمال به توسعه‌یافتگی خود برسد رفاه، امنیت، آسایش و قانون مداری برای آحاد ملت خود ایجاد خواهد کرد و اگر ما در کشوری بخواهیم به سمت توسعه حرکت کنیم و یا به توسعه مناسب برسیم باید یک نظم اجتماعی مناسب را در این جامعه پیاده کنیم.علی شهبازی وکیل و حقوقدان دستگاه قضایی کشور در مورد نظم اجتماعی در گفت‌وگو با خبرنگار بردنیوز اظهار داشت: انسان‌هایی که در یک جامعه زندگی می‌کنند برای اینکه عملکرد درستی داشته باشند و این عملکرد بتواند تأثیر مثبت خود را در جامعه بگذارد باید از یک نظم اجتماعی منسجم و مناسب برخوردار باشند.
4564121وی گفت: در جامعه‌ای که به شکل جوامع رشد یافته امروزی تشکیل می‌شودنهادهای اقتصادی، سیاسی، فرهنگی با بافت‌های مختلف جوامع بشری ایجاد می‌شود.
این فعال اجتماعی ادامه داد: با ایجاد نظم اجتماعی اختلال عملکردهای آحاد مردم جامعه به حداقل خود می‌رسدو سودرسانی امنیت،آرامش و رفاه به حداکثر خود می‌رسد.
شهبازی تأکید کرد: قانون کائنات وحرکت‌های اتم‌های یک جسم همه و همه از یک نظم خاص حکایت دارد و وقتی جوامع تشکیل می‌شودقطعاً به یک نظم نیاز است که این نظم در هر مرحله‌ای در اجتماع به شیوه‌ای خاص ایجاد می‌شود.
وی افزود: کشورها در رقابتی که در عرصه اقتصاد و سیاست دارند درتلاش هستند که به سمت توسعه حرکت کنند و توسعه‌یافتگی یک کشور می‌تواند یک هدف متعالی باشد.
کشورها در تلاش هستند که با برنامه‌ریزی‌های مختلف به سمت توسعه حرکت کنند
این حقوقدان دستگاه قضایی کشور افزود:کشوری که تمام و کمال به توسعه‌یافتگی خود برسد رفاه، امنیت، آسایش و قانون مداری برای آحاد ملت خود ایجاد خواهد کرد و اگر ما در کشوری بخواهیم به سمت توسعه حرکت کنیم و یا به توسعه مناسب برسیم باید یک نظم اجتماعی مناسب را در این جامعه پیاده کنیم.
علی شهبازی ادامه داد: کشوری که نظم اجتماعی نداشته باشد نمی‌تواند زیرساخت‌های توسعه را برای خود ایجاد کند و نمی‌شودآن کشور را به توسعه رساند چراکه اگر نظم اجتماعی در یک کشور به هم‌ریخت تمامی شئون آن کشور نظیر امنیت، فرهنگ، آموزش، علم، اقتصاد و… دچار اختلال خواهد شد.
وی تصریح کرد: وقتی در یک کشوری جنگ و یا کودتایی به وقوع می‌پیوندد نظم اجتماعی به هم می‌ریزد و با فاصله‌ای بسیار اندک اقتصاد و امنیت مردمان کشور تحت الشعاع قرار می‌گیرد.
این عضو کانون وکلای دادگستری ادامه داد: هرچه نظم نهادینه‌تر و بهتر در کشور ایجاد شود اقتصاد، امنیت، آسایش و رضایت مردم رشد پیداکرده و به سمت بهینه شدن پیش خواهد رفت.
شهبازی خاطرنشان ساخت: نظم اجتماعی در کنار قانون مداری مردم جامعه و درراستای یک نظام اداری کارآمد از سوی دولت می‌تواند یک کشور را به سمت توسعه حرکت دهد.
وی گفت: کشوری که دارای نظم اجتماعی منسجم و مطلوب باشد اگر از منابع زیرزمینی تهی باشد و حتی اگر استعداد ذاتی علمی هم نداشته باشد تنها با داشتن مؤلفه‌های یاد شده می‌تواند با تعامل با سایر کشورهای دنیا به توسعه برسد.
این فعال اجتماعی افزود: با بررسی الگوی توسعه در کشورهای جنوب شرقی آسیابه این نتیجه خواهیم رسید که این کشورها در گام اول به سمت نظم اجتماعی حرکت کردند و با قانون‌گرایی و نظام اداری کارآمد توانستند نظم اجتماعی مناسب را پی‌ریزی و به شکوفایی برسند.
علی شهبازی روش ایجاد نظم اجتماعی در کشورها را به دودسته تقسیم کرد و ادامه داد: نظم در جامعه را می‌توان با اعمال قانون و نظارت حاکمیت، تشدید وضعیت امنیتی جامعه، پلیس، دادگاه، قانون و مجازات و درنهایت قوه قهریه پیاده کرد.
وی تصریح کرد: به‌عنوان‌مثال داعش در مناطق تحت سیطره خود نظم اجتماعی مدنظر را به این شکل پیاده کرده است و با قوه قهریه در حال اجرای احکام و مقررات خود است.
این حقوقدان دستگاه قضایی کشور ادامه داد: حال باید گفت نظم ایجاد شده بازور، زندان، جبر و تنبیه امنیت ظاهری خواهد بود اما در این جامعه توسعه،آسایش و خود شکوفایی امکان‌پذیر نیست و مثال بارز این مورد کره شمالی است که نظم موجود در این کشور از یک نظام اداری خشک و جبر بهره می‌جوید.
شهبازی گفت: شاید در این کشور نظمی ظاهری بر پا باشد اما باید اذعان کرد که این کشور به شکوفایی و توسعه نرسیده و نخواهد رسید حال‌آنکه همین نظم اجتماعی در کره جنوبی به نحوه دیگری ایجادشده و ما شاهد آن هستیم که کره جنوبی ازنظر رشد اقتصادی، امنیت اجتماعی و رفاه دارای رتبه مطلوب و خوبی است.
وی ادامه داد: روش دوم ایجاد نظم اجتماعی از طریق تربیت و آموزش محقق خواهد شد و وقتی نظم اجتماعی در باورهای مردم گنجانده شود و مردم آموزش لازم را ببینند و ذاتاً انسان‌های منظم و قانون‌گرا در جامعه بوجود اید این جامعه به خود شکوفایی خواهدرسید.
باید با آموزش و تربیت نظم اجتماعی رادر جامعه خود نهادینه کنیم
این فعال اجتماعی با اشاره به تربیت شهروند حرفه‌ای خاطرنشان کرد: یک شهروند وقتی حرفه‌ای تربیت شد این شهروند حرفه‌ای می‌تواند در ایجاد نظم اجتماعی یک فاکتور تعیین‌کننده باشد و برای تربیت شهروند حرفه‌ای نیاز به نظم اجتماعی بیش از بیش احساس می شود و این دو لازم و ملزوم یکدیگر است.
علی شهبازی گفت: نظم اجتماعی شهروند حرفه‌ای تولید می‌کند و شهروند حرفه‌ای نیز نظم اجتماعی را محقق خواهد کرد و برای رسیدن به توسعه، رفاه و امنیت اجتماعی نیاز داریم که اجتماع و روابط همه آحاد مردم و ملت با دولت و روابط اقتصادی، فرهنگی، اداری و خانوادگی، تحصیلی از یک نظم فراگیر و هماهنگ پیروی کند.
وی افزود: توسعه امروز ما نیاز به نظم اجتماعی مناسب و منسجم خواهد داشت و نظمی که از آن یاد می‌شود باید در فطرت و تربیت انسان‌ها نهادینه شود که ناشی از تربیت و آموزش افراد باشد تا بالندگی و شکوفایی به نتیجه خود برسد.
این حقوقدان دستگاه قضایی کشور خاطرنشان کرد: درنهایت باید گفت نظمی که بازور و تنبیه و پلیس ایجاد می‌شود هزینه بسیاری بر دوش دولت‌ها خواهد گذاشت حال‌آنکه اگر این نظم اجتماعی در تربیت افراد واموزش آن‌ها گنجانده شود نه‌تنهاهزینه‌ای در بر نخواهد داشت بلکه موجب بهره‌وری نیز خواهد شد./

پایان پیام

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *