مولاوردی: ۲.۵ میلیون زن سرپرست خانوار در کشور شناسایی شد

معاون امور بانوان و خانواده رئیس‌جمهور گفت: تعداد زنان سرپرست خانوار کشور به ۲.۵ میلیون نفر رسیده است. به گزارش خبرگزاری تسنیم، شهیندخت مولاوردی، صبح امروز در اختتامیه ششمین نشست منطقه‌ای و کارگاه‌های آموزشی تقویت همکاری‌های تخصصی شبکه‌ای سازمان‌های مردم‌نهاد حوزه زنان و خانواده و دستگاه‌های اجرایی شمال کشور اظهار داشت: سرپوش گذاشتن روی آسیب‌های اجتماعی و مترادف دانستن آن با سیاه نمایی دردی را دوا نمی‌کند و باید با پرداختن به این موضوعات آن‌ها را حل کنیم.
139406151405352496035554وی افزود: تهدید انگاشتن ورود دختران به دانشگاه‌ها، عدم گرایش جوانان به ازدواج، روند رو به رشد طلاق، کاهش حضور زنان در بازار کار، رواج سرخوردگی و افسردگی در بین دختران تحصیل‌کرده و افزایش زنان سرپرست خانوار از عمده مشکلات دولت یازدهم پس از به روی کار آمدن بود.
معاون امور بانوان و خانواده رئیس‌جمهور تصریح کرد: بر اساس گزارش‌های بین‌المللی نیز شکاف جنسیتی بین ایران وجود دارد و از بین 145 کشور در رتبه 141 هستیم که یمن، سوریه، چاد و سومالی از ما رتبه‌های پائین تری داشته و عربستان، ترکیه و افغانستان در رتبه‌های بالاتر هستند.
به گفته وی، هدف نهایی ما ارتقاء سرمایه اجتماعی زنان و خانواده بوده و چاره‌ای جز دور شدن از جزیره‌ای عمل کردن نداریم.
مولاوردی گفت: دولت در بخش اقتصاد اهتمام دارد تا کار خود را با بخش خصوصی پیش ببرد و در بخش اجتماعی نیز تأکید بر این است تا با مشارکت مردم برنامه‌های خود را جلو ببریم و بر اساس همین الگو نیز با حمایت مردم مذاکرات به نتیجه رسید.
وی افزود: دولت از 2 راه بسترسازی و اعتمادسازی می‌تواند بخش بانوان را ارتقاء دهد، در بسترسازی با ظرفیت‌سازی اجتماعی می‌تواند در اقدام‌های جمعی تشویق و ترغیب کرده و در بخش اعتمادسازی نیز باید بدانیم که کاری بسیار ظریف است که محافظت از این سرمایه نیز مهم است.
مولاوردی با اشاره به نشست منطقه‌ای و کارگاه‌های آموزشی تقویت همکاری‌های تخصصی شبکه‌ای سازمان‌های مردم‌نهاد حوزه زنان و خانواده و دستگاه‌های اجرایی شمال کشور اظهار کرد: این نشست‌ها متأثر از وضعیت توسعه نامتوازنی است که دولت تدبیر و امید میراث دار آن بود و روندی که دلایل زیادی دارد جامعه را دچار توسعه‌ای نامتوازن کرده است.
وی تأکید کرد: در آستانه برنامه ششم مشخص‌شده است که نیاز به برنامه‌ای داریم که در آن توازن وجود داشته باشد و مقدمه آن در 5 سال آتی گذاشته‌شده باشد.
مولاوردی افزود: در سیاست‌های برنامه ششم باید به متوسط رشد 8 درصدی برسیم اما با این روند تحقق این رشد ناممکن است مگر اینکه الزامات آن محقق شود.
وی خاطرنشان کرد: مأموریت ما تحقق عدالت جنسیتی و توسعه و ارتقاء سرمایه زنان و خانواده است، با بررسی اسناد عملکرد گذشته و شناسایی موارد و مسائلی که نیازمند اقدام فوری هستند حساسیت‌ها را به آن‌ها جلب کردیم و به دنبال هماهنگی و پیگیری وظایف ذاتی دستگاه‌ها هستیم و این جز با همکاری شبکه‌ای و به اشتراک‌گذاری تجارب اتفاق نمی‌افتد.
مولاوردی تصریح کرد: در 37 سال پس از انقلاب فراز و فرودهایی در بخش زنان شاهد بودیم و میزان پیشرفت‌ها در بخش‌های مختلف به یک اندازه نیست و نیاز داریم که توازن در این حوزه برقرار شود.
انتهای پیام/

منبع

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *