دکتر خدادادی ، حقوقدان مطرح کرد:برای مشکل بحران آب بایستی منطق حقوقی جایگزین لابی شود.

برای مشکل بحران آب بایستی منطق حقوقی جایگزین لابی شود.

به گزارش 20سایت برد نیوز دکتر خداداد خدادادی دشتکی عضو هیات علمی و استاد دانشگاه در گفتگو با خبرنگار بردنیوز، از آب بعنوان یک کالای استراتژیک یاد کرد و گفت: بر اساس آیه قران کریم وجعلنا من الماء کل شیء حی ؛ هر چیزی از آب آبادانی می پذیرد ، بنابراین نبود آب یعنی نبودن آبادانی به همین دلیل آب یک کالای استراتژیک و حیاتی است.

وی در ادامه افزود: با توجه به اینکه کشور ما از نظر جغرافیایی در بخش خشک و نیمه خشک جهان قرار گرفته و طی سال های اخیر با خشکسالی مواجه شده ایم ، لذا با استفاده از نظرات صاحبنظران و بررسی های دقیق ، می توانیم بحران آب را مدیریت کنیم.

این عضو هیات علمی دانشگاه به برخی سیاست گذاری های نامناسب در بحث مدیریت آب اشاره و تصریح نمود: صدور مجوز های بی رویه برای برداشت از سفره های زیر زمینی ، حفر چاه ها و قنات ها و همچنین ایجاد سد هایی که به خشک شدن مناطق زیر دست منجر و به بحران آب دامن زده است.  

وی اضافه نمود: برداشت آب باید دارای یک نظام خاص قانونی باشد . یعنی اینکه بر اساس سفارشات شخصی مجوز های بی رویه برداشت صادر نشود، بلکه برداشت ها برمبنای کار کارشناسی و مهندسی شده صورت پذیرد.

دکتر خداداد خدادادی اضافه نمود: برداشت غیر مجاز ، تعدی به حقوق دیگران محسوب می شود لذا بایستی  با برداشت کننده و دستگاهی که مجوز را غیر قانونی صادر کرده ،  برخورد قاطع وجزایی انجام شود.

این حقوقدان اظهار داشت: در مبحث مدیرت آب قوانین متعدد اما پراکنده ای وجود دارد. لذا در این راستا قانونی جامع  و  باتوجه به مقتضیات روز و با اخذ مشاوره ی کارشناسان مربوط به امور آب ، کشاورزی ، محیط زیست ،هواشناسی و حقوقی  بایستی تدوین و تصویب  شود.

این استاد دانشگاه با تاکید بر پویا نبودن توزیع عادلانه آب ، بیان داشت: سهمیه برداشت آب موضوعی است که در بسیاری از بخش ها از جمله بخش کشاورزی به عنوان یکی از عوامل اصلی هدر رفت آب ،رعایت نمی شود .در همین راستا  مجلس قانون توزیع عادلانه آب را مورد بازنگری قرار دهد.

وی در ادامه عنوان کرد: قوه مجریه در این بحران می تواند در کنار قوه مغننه نقاط مبهم و خلاء های قانونی را سریعتر شناسایی و در قالب لایحه ای به مجلس ارائه دهد.

این حقوقدان با بیان این مطلب که منطق حقوقی و قانونی باید جایگزین لابی شود، تصریح نمود: برای حل مشکل بحران آب در کشور نیازمند یک بسته حمایتی از بعد حقوقی هستیم و برای تحقق این امر منطق حقوقی و قانونی باید جایگزین لابی شود تا آیندگان راجع به ما قضاوت درستی داشته باشند.

خدادادی در پایان عنوان کرد: پرهیز از روش های سنتی آبیاری در بخش کشاورزی ، تناسب سازی کشت براساس صرفه اقتصادی ، جایگزینی پساب فاضلاب به جای آب شرب در بعضی صنایع مثل صنعت فولاد ،استفاده از تجارب سایر کشورها در مدیریت بحران آب در قالب برگزاری همایش های ملی و بین المللی و همچنین استفاده از صنایع تبدیلی و جایگزین از جمله راهکار های مدیریت بحران آب به شمار می رود./

پایان پیام

 

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *