نشست زنان بازرگان و کارآفرین در اتاق بازرگانی اصفهان برگزار شد

نشست زنان بازرگان و کارآفرین با حضور مشاور وزیر کشور در امور زنان و خانواده و رییس اتاق اصفهان و جمعی از بانوان کارآفرین و بازرگان در سالن اجتماعات اتاق اصفهان برگزار شد.«زهرا اخوان نسب»عضو هیات نمایندگان اتاق اصفهان در ابتدای این نشست گفت: بانوان فعال اقتصادی با سه مساله کار ، مسایل اجتماعی و خانواده روبرویند.
وی دغدغه بانوان فعال اقتصادی چندین برابر بانوان خانه دار دانست و افزود:بانوان به لحاظ شخصیت و دید خاص همواره نوگرا هستند که این ویژگی باعث حرکتهای مثبت و اثر گذار می شود و در نهایت می توانند فرزندان شایسته ای تربیت کنند.
b1150اخوان نسب خاطر نشان کرد:مشکلات بانوان مجزا از آقایان نیست ولی چون در مورد آنان تفسیر به رای می شود و قانون به صورت شخصی رعایت می شود در عمل موفق نیستند و آقایان به لحاظ ارتباطات و تجربه های چندین ساله در این حوزه به صورت موفق عمل می کنند.
معاون امور بانوان اتاق بازرگانی اصفهان تصریح کرد:در جامعه امروز با وجودی که سطح سواد بالا رفته ولی نرخ مشارکت همان 7/12 % باقی مانده است. این آمار نشان می دهد که مهارت کاربردی در امور بانوان ایجاد نشده است.
اخوان نسب به این نکته تاکید کرد که باید سیاست دولت برای بانوان فعال و کارآفرین روشن شود.
30 درصد کرسی کمیسیون های اتاق اصفهان به بانوان اختصاص یافته است

«سید عبدالوهاب سهل آبادی»رییس اتاق اصفهان در این نشست خواستار اختصاص طرح های اشتغال زایی به بانوان از سوی شورای عالی اشتغال کشور شد و گفت:بانوان با همکاری یکدیگر می توانند شرکت های تعاونی تشکیل و از طریق آن تسهیلات بانکی برای کسب و کار با بهره اندک دریافت کنند .
وی تشکیل معاون بانوان در اتاق بازرگانی اصفهان را گامی مهم در توانمند سازی بانوان در عرصه اقتصادی دانست و گفت:این معاونت به صورت اجرایی مسایل و مشکلات بانوان فعال اقتصادی را دنبال می کند.
وی اختصاص 30 درصد کرسی کمیسیون های تخصصی اتاق اصفهان به بانوان را اقدام عملی در راستای تقویت بانوان فعال اقتصادی در پارلمان بخش خصوصی برشمرد.
وی تشکیل کمیسیون امور اجتماعی را گامی مهم در بررسی مسایل اجتماعی مرتبط با فعالان اقتصادی شد و گفت:برای توسعه اقتصادی باید مسایل و مشکلات اجتماعی را نیز در نظر گرفت.
سن بالای زنان سرپرست خانوار درکشور نگران کننده است

مشاور وزیر کشور در امور زنان و خانواده گفت: در حالی که بیشترین تعداد مردان سرپرست خانوار در سنین 35 تا 47 سال هستند بیشترین جمعیت زنان سرپرست خانوار کشور بالای 50 سال سن دارند که این موضوع نگران کننده است.
«فهیمه فرهمندپور» در این نشست افزود: افزایش کمی زنان سرپرست خانوار و نیز الگوی نیازمندی های این زنان دو مساله مهم در این زمینه است.
وی وجود و بروز مشکلات مربوط به سلامتی جسمی، نیازهای عاطفی و داشتن دغدغه فرزندان دانشجو، سرباز و در سنین ازدواج را از مسایل زنان بالای 50 سال سن برشمرد و گفت: به موازات ایجاد فرصت های شغلی برای زنان باید دسترسی آن ها به سرمایه های اجتماعی را نیز افزایش داد.
وی با اشاره به اینکه بخش قابل توجهی از زنان دغدغه معیشت و آینده را دارند افزود: داشتن نظام تامین اجتماعی بسیاری از زنان را از نیازمندی به اشتغال رهایی می بخشد.
فرهمندپور اظهارکرد: در حالی که کشور در مرحله پساتحریم به سوی توسعه یافتگی می رود در خصوص نقش زنان در توسعه و سهم آن ها در توسعه یافتگی نگران هستیم زیرا ممکن است این توسعه یافتگی غیرمتوازن صورت بگیرد و در آینده ببینیم که یکی از دلایل آن حضور نداشتن زنان در مسیر نیل به سوی توسعه یافتگی است.
وی ادامه داد: تفکری غلط مبنی بر اینکه تولید ثروت مردانه است در جهان ذهن ها وجود دارد در حالی که زنان نیز می توانند مولد ثروت باشند.
مشاور وزیر کشور در امور زنان و خانواده تصریح کرد: سوء تفاهمی در جامعه وجود دارد که حضور و نقش آفرینی در جامعه را تنها به داشتن شغل درآمدزا می دانند که اگر این تفکر در جامعه نهادینه شود نظام اشتغال خدشه دار می شود.
وی تاکید کرد: توسعه سازمان های مردم نهاد و امور عام المنفعه نیز نقش آفرینی موثر در جامعه است که متاسفانه جامعه ما در این بخش ضعیف عمل کرده است.
فرهمندپور همچنین بر ضرورت تلاش زنان در راستای افزایش سرمایه اجتماعی بانوان تاکید کرد و گفت: این به معنای آن است که در موقعیت های خاص اجتماعی، فرهنگی، سیاسی، اقتصادی باید نسبت به جامعه زنان احساس ویژه و پیگیری خاصی داشته باشیم و فعالیت های خود را به حوزه زنان معطوف سازیم.
وی ادامه داد: یکی از نقاط ضعف ما این است که زنان در جامعه ما همواره در زمین مردان بازی می کنند و قاعده بازی زنانه تعریف نکرده ایم، بنابراین باید الگوی زنانه در فعالیت های این قشر جامعه تعریف شده و تفکر تغییر کند.
وی با اشاره به نقش متفاوت زنان در منزل و محیط کار بیان کرد: آنچه زنان را فرسوده می کند فعالیت اجتماعی نیست بلکه دوگانگی نقش های زنانه در منزل و مردانه در محیط کار آنهاست که میان نقش ها تعارض ایجاد می کند.
مشاور وزیر کشور در امور زنان و خانواده اظهار کرد: دولت بایستی نوع نگاه خود را در حوزه زنان مشخص کند که توجه به مساله زنان یک استراتژی و یا یک تاکتیک است.
وی با بیان اینکه مطالبه دولت حداکثری اشتباه است تصریح کرد: اما شکی نیست که فراهم آوردن زمینه های رشد و توسعه در حوزه فعالیت های بانوان از وظایف دولت است و عمل نکردن به آن قصور از سوی دولت محسوب می شود.
وی همچنین افزود: باید به موازات فعالیت های اقتصادی در فکر ایمنی بخشی به آن هم باشیم و در حالی که به دلیل محدودیت منابع مالی، تحریم و یا سوء مدیریت، دولت نمی تواند این ایمنی بخشی را ایجاد کند افراد در بخش های خصوصی باید در این زمینه کمک کنند.
فرهمندپور با اشاره به اینکه عامل بسیاری از طلاق ها در خانواده ها مشکلات اقتصادی است افزود: اگر با ایجاد اشتغال بانوان برای بهبود وضعیت اقتصادی خانواده ها و تحکیم بنیان آن تلاش کنیم از بسیاری طلاق ها پیشگیری خواهد شد.
وی با بیان این دیدگاه که گفته می شود زنان در شرایط سخت رشد می کنند گفت: این گفته اشتباه است، بلکه زنان را باید رشد داد تا شرایط سخت ایجاد نشود.
فرهمندپور همچنین بر شکل گیری بازارچه های تولیدی و افزایش سهم بانوان در بازارهای عرضه کالا تاکید کرد.

«سهیلا اثنی عشران» مدير كل دفتر امور بانوان و خانواده استانداری اصفهان در این نشست گفت:نرخ بیکاری بانوان استان اصفهان 1/20 درصد است و نرخ مشارکتشان در فعالیت های اقتصادی 8/14 درصد است .
وی افزود:52 درصد دانشجویان دکترا ،48 درصد دانشجویان کارشناسی ارشد،54 درصد دانشجویان کارشناسی استان اصفهان را بانوان تشکیل می دهند.

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *