نرخ بیکاری زنان مستعد کار، دو برابر آقایان است

زنان رکن اساسی یک جامعه هستند که در حوزه های مختلف سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی می توانند مشارکت کنند؛ لیکن فضای مورد نیاز برای حضور این بانوان مستعد در فضای کسب و کار فعلی وجود ندارد.به گزارش خبرگزاری برد نیوز، زهرا اخوان نسب رئیس کمیسیون بانوان اتاق بازرگانی و صنایع ومعادن اصفهان با بیان این مطلب گفت: در کشورهای جنوب غربی آسیا از جمله تایلند به دلیل پیشرفت در حوزه مشاغل خانگی، بیشترین میزان مشارکت زنان در فعالیت های اقتصادی به چشم میخورد که این پیشرفت ناشی از تمرکز بر حوزه مشاغل خانگی است اما در اغلب کشورها از جمله ایران نرخ مشارکت زنان در حد پائینی قرار دارد.
2وی در ادامه افزود: در آمریکا از سال 1775 به بعد به این نتیجه رسیدند که برای داشتن جامعه ای پیشرفته و توسعه یافته باید روی زنان این کشور کار کنند؛ لذا یکسری سیاستهای حمایتی را در راستای توانمند سازی و قوی کردن زنان اتخاذ کردند تا با تقویت کسب و کارهای کوچک زنان جامعه ای با بهره وری بالا داشته باشند.
عضو هیات نمایندگان اتاق اصفهان با اشاره به آسیب پذیر بودن قشر زنان و کودکان در طول تاریخ اظهار داشت: در گذشته به زنان کمتر بها داده می شد، هنوز هم در کل دنیا در حوزه پرورش و آموزش زنان کمتر کار شده است. از این رو در عرصه های اقتصادی نرخ مشارکت زنان در مقایسه با نرخ مشارکت مردان تفاوت معناداری دارد.
زهرا اخوان نسب به تجربه چندین ساله خود در حوزه زنان اشاره کرد و اذعان داشت: متأسفانه در محیط کسب و کار فرصت شغلی برابر وجود ندارد و همچنان اولویت با آقایان است. چرا که بخش عمده این موضوع ناشی از این تفکر است که مردان نان آور خانه هستند و مسئولیت زندگی را به دوش می کشند؛ بنابراین فضای کافی برای حضور زنان مستعد وجود ندارد.
وی با ابراز تأسف از آمار چهارمیلیونی جمعیت بیکار در کشور تصریح کرد: به دلیل بالارفتن سطح سواد و افزایش آمار افراد تحصیل کرده در کشور، همه به نوعی متوقع هستند و به دنبال شغلی ایده آل می گردند؛ در صورتی که با ورود به مبحث کارآفرینی میتوان اشتغال ایجاد کرد و به پیشرفت دست یافت.
رئیس کمیسیون بانوان اتاق بازرگانی و صنایع ومعادن ادامه داد: ورود به حوزه کارآفرینی مربوط به افرادی است که صاحب فکر و ایده جدید هستند و میتوانند ارائه نظرات کارشناسی داشته باشند که عده ای در این راستا از قدرت اجرایی خوب برخوردارند و عده ای نیز ایده پردازی بالایی دارند که می توانند با مشارکت هم به اشتغال زایی دست پیدا کنند.
اخوان نسب اظهار داشت: در فضای کسب و کار، زنان به خاطر ارتباطات محدودتر؛ ریسک پذیری کمتر و تک روی بیشتری دارند اما آقایان به دلیل اعتماد و تقسیم کار با دیگران از کیفیت کاری بالاتری برخوردارند. البته زنان بیشتر از تصاحب موقعیت یا منصب به دنبال تعهد کاری هستند، بنابراین بانوان در فضای کسب و کار برای تأثیر گذاری بیشتر  و ورود به عرصه های مختلف مشاغل کاری می بایست روحیاتشان را تقویت کنند و نگاهشان از کارهای جزء به کلان نگری مبدل گردد.
وی در پایان خاطر نشان ساخت: مشکلات زنان در جامعه بیشتر نشأت گرفته از فرهنگ است؛ لذا دولت در این خصوص باید سیاست های حمایتی ویژه ای برای بانوان اتخاذ کند و برای حضور بیشتر زنان در فضای کسب و کار، شایسته سالاری از سوی مسئولان صورت گیرد./
پایان پیام

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *