وکیل و حقوقدان دادگستری: اقتصاد، امنیت و نظم عمومی متأثر از نظام آموزشی است/یک نظام آموزشی مطلوب افراد مؤثر برای جامعه تربیت می‌کند

نظام آموزشی منسجم و مطلوب افراد را در همه ابعاد تربیت می‌کند و خروجی این نظام افرادی است که در جامعه خود بیشترین و بهترین تأثیر را خواهند گذاشت.فعال اجتماعی و وکیل دادگستری دستگاه قضایی کشور در گفت‌وگو با خبرنگار برد نیوز اظهار داشت: نظام آموزشی در هر کشور یکی از ارکان تشکیل زیرساخت‌های آن کشور است یعنی اگر در کشوری نظام آموزشی ان کشور توانست نیروها و نفوس آن جامعه را بر اساس نیازهای آن کشور تربیت کند ان کشور دررسیدن به اهداف فرهنگی و سیاسی و اقتصادی خود موفق‌ خواهد بود.
1علی شهبازی افزود: آموزش یکی از ارکان تربیت است و جوامع را تربیت انسان‌ها می‌سازد پس در هر کشوری که افراد رشد یافته تر و تربیت‌یافته تر باشند آن کشور بالنده‌تر خواهد بود.
وی اضافه کرد: کشورهایی می‌توانند جایگاه مهم و تأثیرگذاری برای خود در جهان تعریف کنند که نظام‌ آموزشی آن‌ها درست و منسجم است.
این فعال اجتماعی در پاسخ به این سؤال که چرا نظام آموزشی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است تصریح کرد: نظام آموزشی به خاطر آنکه زیرساخت همه‌چیز در یک کشور است بسیار حائز اهمیت می‌باشد چراکه اقتصاد، امنیت، اخلاق و نظم عمومی یک کشور متأثر از نظام آموزشی آن خواهد بود.
**یک نظام آموزشی مطلوب افراد مؤثر برای جامعه تربیت می‌کند
شهبازی افزود: افراد جامعه با توجه به نقش‌های خود برای برنامه‌ریزی امنیتی و اجتماعی کلان کشور نقش مؤثری ایفا می‌کنند و اگر آموزش مناسب و دربرگیرنده همه ابعاد باشد آنگاه کودکان، نوجوانان و جوانان کم‌کم به یک نیروی علمی در کشور تبدیل می‌شوند.
وی ادامه داد: حال باید در نظر داشت این فرد آموزش‌دیده در آینده تبدیل به یک پدر و یا مادر در خانواده می‌شود پس فردی که در نظام آموزشی تربیت می‌شود نقش‌های مهمی را در جامعه ایفا خواهد کرد که هرچه نظام آموزشی خوب عمل کند آنگاه افرادی که در جامعه به ایفای نقش خواهند پرداخت بهتر و کامل‌تر می‌توانند از عهده آن برآیند.
این وکیل دادگستری کشور افزود: اگر نظام آموزشی صحیح عمل کند جامعه به سمت تعالی پیش خواهد رفت و یک نظام آموزشی درست ان است که تک‌بعدی نباشد و صرفاً آموزش علم و فن را در دستور کار نداشته باشد بلکه اخلاق، مهارت‌های زندگی، اخلاق اجتماعی، نحوه برخورد با مشکلات را نیز آموزش دهد و باید اذعان کرد که این نظام آموزشی در سطح کلان در تمام دوران زندگی افراد ادامه‌دار خواهد بود.
**نظام آموزشی درست ،مدیریت مناسب زمان را به فرد می‌آموزد
شهبازی گفت: در نظام آموزشی تک‌بعدی مابقی ابعاد تربیتی مغفول واقع می‌شود و عوامل بیرونی دیگر ابعاد شخصیتی فرد را کنترل و آن را هدایت خواهند کرد به‌عنوان‌مثال اگر در نظام آموزشی یک نوجوان فقط به آموزش درسی ان بپردازیم و دوران بلوغ را به وی آموزش ندهیم عوامل خارج از جامعه با نیت‌های پلید وی را مدیریت می‌کنند و نظام بلوغ یک نوجوان را به قهقرا خواهند برد.
وی با اشاره به اینکه نظام آموزشی باید جامع و کامل باشد تا یک فرد را هم ازنظر اخلاقی و هم ازنظر برخورد با وقایع نوظهور و علوم و فنون آماده کند ادامه داد: نظام آموزشی درست مدیریت مناسب زمان را به فرد می‌آموزد چراکه اگر زمان جوان، نوجوان و کودک درست مدیریت نشود آن سرمایه در زندگی از بین خواهد رفت پس مدیریت زمان باید به‌گونه‌ای آموخته شود که علم، تفریح، فن و… همه در کنار هم برای فرد تأمین شود.
این فعال اجتماعی تصریح کرد: نظام آموزشی موفق نظامی است که نظم اجتماعی را آموزش دهد و در پرتوی ان یک شهروند حرفه‌ای تربیت کند و اگر نظم اجتماعی در نظام آموزشی به نحو مطلوب آموزش داده نشود صرفاً فرد را به یک منبع اطلاعات و فرمول‌ها و مطالب علمی متصل کرده‌ایم که اگر آن فرد مضر نباشد خیلی هم برای جامعه مفید نخواهد بود.
شهبازی در بررسی ابعاد نظام آموزشی صحیح آموزش فرهنگ و سنت را از ویژگی‌های یک نظام آموزشی مطلوب برشمرد و اضافه کرد: باید درعین‌حال که فرد با پیشرفت‌های علمی آشنا می‌شود سنت‌ها و فرهنگ‌های حسنه جامعه را بشناسد.
این وکیل و حقوق‌دان در ادامه با آوردن مثال کنکور در نظام آموزشی کشور ان را یک نظام رقابتی عنوان کرد و گفت: نظام آموزشی در کشور ما یک نظام رقابتی است به‌عنوان‌مثال کنکور در طلایی‌ترین دوران یک فرد ظهور می‌کند که استرس را به فرد وارد و شخص را در یک بحران رقابت علمی شدید قرار می‌دهد تمامی جنبه‌های زندگی فرد دچار فرسودگی می‌شود تا فرد بتواند یک رتبه علمی چشمگیری را کسب کند و لفظ موفق بودن بر وی عملی شود.
شهبازی تأکید کرد: افراد باید به نحوی تربیت شوند که در جامعه به‌جای برتر بودن مؤثر باشند چراکه این امر افراد را در نقش‌های بعدی خود که می‌تواند مادر و یا یک پدر موفق باشد ورزیده‌تر خواهد کرد.
وی افزود: افراد مؤثر فرزندانی را تربیت خواهند کرد که باعث افتخار کشور در سراسر دنیا خواهند شد.

**خروجی نظام آموزشی در کشور باید تربیت شهروند حرفه باشد
این فعال اجتماعی اظهار داشت: رتبه‌بندی‌ها در نظام آموزشی کشور باید بر اساس عملکرد افراد باشد و نه رقابت درجه‌ای و باید در جهت تأثیرگذاری مثبت افراد گام برداریم.
شهبازی گفت: در بحث برنامه‌ریزی آموزشی باید محکم و قوی عمل کرد و نظام آموزشی ما باید از روانشناس و حقوقدان بهره‌مند باشد و در کنار ان اخلاق در نظام آموزشی ما ریشه کند و به سمتی گام برداریم که خروجی نظام آموزشی در کشور تربیت شهروند حرفه باشد.
وی با تأکید بر اینکه باید نظام اخلاق در جامعه امروز ما یک متولی داشته باشد خاطرنشان کرد: باورها باید در نظام آموزشی گنجانده شود و این باورهای افراد هستند که عملکردهایشان را مدیریت می‌کندوشهروند یک نظام آموزشی صحیح شهروندی است که به محیط‌زیست خود احترام می‌گذارد، شاداب است و به وظایف و تکالیف خود به‌خوبی عمل می‌کند، نسبت به جامعه حساس است و امربه‌معروف و نهی از منکر را به‌صورت واقعی انجام می‌دهد.
این وکیل و حقوقدان خاطرنشان کرد: کشورهای موفق نظام آموزشی درست و منسجمی داشته‌اند و اگر نظام آموزشی یک کشور درست عمل نکند آن کشور موفق نخواهد بود حال‌آنکه بزرگ‌ترین منابع نفتی و معادن را دارا باشد./

پایان پیام

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهها بسته است.