یک اقتصاددان:آینده اقلیم اصفهان، خوب نیست

یک اقتصاددان گفت: اگر افرادی را به شورا بفرستیم که حرف می‌زنند اما راهکارهای نجات اصفهان را نمی‌دانند، حتی اگر 5 تونل دیگر آب به اصفهان بیاوریم هرگز مشکل این شهر حل نخواهد شد.

به گزارش ایسنا، عبدالحسین ساسان عصر روز گذشته (یکشنبه) در همایش تحول و توسعه در مدیریت شهری که به نظور نقد و بررسی کارنامه عملکرد شورای چهارم اسلامی در محل اداره کل راه و شهرسازی استان برگزار شد، با ابراز نگرانی از آینده اصفهان اظهار کرد: آینده اقلیم اصفهان، آینده خوبی نیست. اصفهان از ظرفیت‌های خود گذر کرده است.

وی ادامه داد: برنامه ریزان شهری معمولاً روی توانایی‌ها و پتانسیل‌های یک شهر حساب می‌کنند و بر اساس داشته‌ها برنامه ریزی می‌کنند. درحالی که دست آورد این رویکرد شهرهایی سرشار از مشکلات و نارسایی‌ها هستند. برنامه ریزان باید درست در خلاف این جهت بر روی نقاط ضعف برنامه ریزی کنند.

این استاد دانشگاه اصفهان گفت: ضعیف‌ترین بخش اصفهان زیست بوم و اکولوژی این منطقه است و تاریخ همواره این موضوع را ثابت کرده است. اصفهانی که در دوره ساسانی به پایتختی برگزیده شد خیلی زود ظرفیت پایین خود را نشان داد و پادشاهان آن دوره پایتخت را خیلی زود منتقل کردند.

ساسان ادامه داد: در دوره شاه عباس نیز که از دید یک نظامی به درستی به خاطر موقعیت استراتژیک اصفهان به پایتختی برگزیده شد بعد از ورود سپاهیان خیلی زود مشکلات آب و آذوقه بر این شهر حاکم شد و اصفهان وارد کننده غذا شد و حتی روزگاری 90 درصد جمعیت این شهر از بی آبی از بین رفتند.

وی افزود: اشتباهاتی اتفاق افتاد که یکی پس از دیگری این شهر را به سمت نابودی سوق داد. مثلاً احداث کارخانه ذوب آهن در این نقطه کار صحیح نبود و بعد از آن اشتباه پشت اشتباه؛ انتقال کارخانه فولاد مبارکه به اصفهان نیز اشتباه دیگری بود. دو کارخانه درست در دو نقطه از بهترین نقاط کشاورزی استان و کشور قرار گرفته است.

این اقتصاددان گفت: باید در راستای توقف رشد کمی اصفهان گام برداریم. اصفهان شهر کمیت نیست، شهر کیفیت است و کیفیت اصفهان یعنی به جای احداث مدام خیابان در این شهر و تمرکز خدمات که موجب تخلیه روستاهای اطراف می‌شود، درآمدهای این شهر را در دل محلات آن خرج کنیم.

ساسان ادامه داد: اصفهان متعلق به ما نبود که شمال آن را به عنوان یکی از بزرگ‌ترین گنجینه‌های ژنتیک جهان نابود کنیم و گاراژ بسازیم. دوای این شهر این است که آتش بسی برای رشد جمعیت و رشد کیفی اعلام کنیم. خداوند سند این زمین‌ها را به نام گیاهان و حیوانات زده است.

وی افزود: اگر همه آب را خرج صنعت و کشاورزی و جمعیت بکنیم و سهم گاوخونی را ندهیم وضع محیط زیست اصفهان به زودی بدتر از خوزستان و اهواز می‌شود. حداکثر ظرفیت زیست محیطی اصفهان برای 500 هزار نفر مناسب است و امروز چهار برابر بیشتر از ظرفیت این منطقه صنعت و جمعیت و کشاورزی در آن وجود دارد.

این استاد دانشگاه اصفهان تاکید کرد: اگر افرادی را به شورا بفرستیم که حرف می‌زنند اما راهکارهای نجات اصفهان را نمی‌دانند، حتی اگر 5 تونل دیگر آب به اصفهان بیاوریم هرگز مشکل این شهر حل نخواهد شد.

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *