راه اندازی خط هوایی مستقیم آتن- تهران از ابتدای مرداد 94

در دیدار رییس و دبیرکل شورای مشترک بازرگانی ایران و یونان با سفیر جدید یونان بر لزوم تبادل هیأت‌های تجاری و ارتقاي مناسبات تجاری دو کشور و راه اندازی خط هوایی مستقیم آتن – تهران تأکید شد.

به گزارش روابط87 عمومی اتاق ایران، در این دیدار مهدی جهانگیری، رئیس شورای مشترک بازرگانی ایران و یونان با اشاره به قدمت روابط ایران و یونان گفت: ایران در حال یک تغییر ساختاری بزرگ در اقتصاد است و آن حرکت از اقتصاد دولت محور به اقتصاد بر پایه بخش خصوصی است.

وی افزود: اکنون زمان خوبی برای همکاری‌های بیشتر بین‌المللی است و اروپا نباید این فرصت را از دست بدهد.

رئیس شورای مشترک بازرگانی ایران و یونان در ادامه خواستار تبادل اطلاعات اقتصادی میان دو کشور شد و تصریح کرد: بخش خصوصی ایران می‌تواند در تمام حوزه‌ها فعال باشد و فعالان اقتصادی یونان می‌توانند با بخش خصوصی وارد مذاکره شوند.

جهانگیری با تأکید بر لزوم ارتباط شرکت‌های کوچک و متوسط دو کشور گفت: همکاری مشترک در زمینه، انرژی‌های تجدیدپذیر، توریسم، هتل‌داری و اعزام دانشجو می‌تواند مراودات اقتصادی دو کشور را ارتقا دهد.

نائب رییس اتاق تهران، رابطه ایران و یونان را یک ارتباط سودمند دوجانبه دانست و افزود: مسائل اقتصادی، راه‌حل‌های اقتصادی دارد، ضمن آن‌که می‌تواند به حل مشکلات سیاسی نیز کمک کند و کشور یونان نیز می‌تواند نقش مهمی را در این‌باره ایفا کند.

در ادامه مجید موافق قدیری، عضو هییت مدیره و دبیر کل شورای مشترک بازرگانی ایران و یونان از راه اندازی خط مستقیم هوایی آتن – تهران از ابتدای مردادماه سال جاری خبر داد و یادآور شد: در حال حاضر صادرات مستقیم ایران به این کشور تنها در حوزه محصولات کشاورزی،صنایع دستی، فرش، و محصولات نساجی است.

وی تشریح کرد: پس از پیگیری های بسیار خط هوایی مستقیم آتن- تهران و بالعکس از سوی هواپیمایی ملی یونان از اول مرداد ماه امسال راه اندازی می شود.

قدیری ادامه داد: در هفته سه پرواز از آتن به تهران و بالعکس انجام می شود که این پروازها در روزهای یکشنبه، سه شنبه و پنجشنبه با قیمت رقابتی با استفاده از ایرباس 320 صورت می گیرد. همچنین پیش بینی می شود که بهای بلیت این مسیر (رفت و برگشت) بین یک میلیون تا یک میلیون 100 هزار تومان باشد.

به اعتقاد دبیرکل شورای مشترک بازرگانی ایران و یونان یکی از راه های توسعه تجرات با کشورهای هدف کاهش زمان مسافرت و هزینه بازرگانان است که این مهم با پیگیری های این شورا و راه اندازی خط مستقیم هوایی آتن – تهران و بالعکس محقق گردید.

موافق قدیری، در ادامه یونان را یکی از بازارهای هدف بخش خصوصی خواند و آن را دروازه ورود ایران به اتحادیه اروپا دانست.

عضو هییت نمایندگان اتاق ایران گفت: از سفارت یونان انتظار داریم که با توجه به اطلاعاتشان از شرایط روز اقتصاد ایران و مسیری که اقتصاد ما به سمت خصوصی شدن می پیماید، وضعیت را به سرمایه گذاران و فعالان اقتصادی یونان انتقال دهند و زمینه سرمایه گذاری های مشترک را فراهم کنند.

وي با اشاره ای گذرا به ارقام سرمایه گذاری های انجام گرفته در حوزه های مختلف اقتصاد و واگذاری بنگاه های عظیم دولتی به بخش خصوصی، آینده اقتصاد ایران را در دستان بخش خصوصی توصیف کرد و گفت: کشورهای بزرگ و صنعتی از هم اکنون هشیار هستند و می دانند وقتی بخش خصوصی راه خود را برگزیند، تغییر آن بسیار مشکل خواهد بود.

وي افزود: اگر بخش خصوصی برای تامین تکنولوژی و فناوری های مورد نیاز خود با کشوری به توافق برسد احتمال تغییر این شریک تجاری کم خواهد بود.

وی با اشاره اعزام هیأت تجاری تخصصی 60 نفره در زمینه دارو از ایران به یونان در شهریور ماه، خواستار افزاش تبادل هیأت‌های تجاری میان دو کشور شد.

منبع

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *